Про захід повідомляється на сайті обласної ради.
Подія відбулася на початку цього тижня, 23 грудня, і була присвячена 100-річчю з дня народження Ільницького — першого секретаря Закарпатського обкому партії з 1962 по 1980 роки.
Захід ініціювала організація ветеранів України Закарпатської області. Біографію діяча презентував його племінник, заслужений журналіст України Василь Ільницький.
Під час меморіального заходу зазначалося, що за керівництва Ільницького «в кожному населеному пункті області будувалися підприємства, школи, лікарні, клуби».
«Ільницький завжди залишався принциповою людиною, яка відстоювала інтереси краю», — наполягають в обласній раді і додають, що серед його головних досягнень — збереження області від «авантюрних рішень кремля».
Зокрема, зазначають, що Юрій Ільницький запобіг будівництву атомних електростанцій та тунелю через Карпати для перекачування води Тиси.
«Він відстоював право місцевих кадрів займати керівні посади та захищав унікальність Закарпаття», — зазначають в обласній раді.
Однак вшанування пам'яті комуністичного діяча викликало збентеження та критику в суспільстві. Єпископ Мукачівський і Карпатський ПЦУ Віктор (Бедь) вважає, що Ільницький «мав пряме відношення до всіх злочинів, скоєних правлячою КПСС проти українського народу в період його комуністичної діяльності».
Місцевий журналіст Богдан Барбіл, який почав працювати якраз у часи Ільницького, також не розуміє захоплення його особою. Він говорить, що той був «закритий від закарпатського простонароддя на п’ятому поверсі будівлі обкому партії постом міліції».
«Нам, журналістам, під загрозою негайного звільнення категорично заборонялося намагатися брати інтерв'ю у Ільницького та його секретарів. Лише запис з трибуни», — згадує Барбіл.
На думку журналіста, Ільницький заслуговує на вшанування, але «в сімейному колі та в офісі нинішніх місцевих комуністів», а не в малому залі органу місцевого самоврядування.
Водночас чимало людей підтримали захід, схвально реагуючи в соціальних мережах на повідомлення обласної ради про подію. Серед них — мовний омбудсмен Тарас Кремінь.
Перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета в коментарі «Укрінформу» пояснив, що захід був «по суті дискусією істориків щодо людини, яка майже два десятки років керувала областю». На його думку, він ніяк не міг заважати області чи країні.
«Інших претензій, окрім того, що [Ільницький] був комуністом, до нього немає. Це було півторагодинне зібрання за участю родини та вчених, ветеранів, які працювали в той час з Ільницьким», — розповів Шекета.
Кар'єрний успіх Юрія Ільницького може вразити. Він народився в 1924 році в селі бідних селян. У той час Закарпатська область входила до складу Чехословаччини.
У 12 років залишився без батька і разом із старшими братами працював у сімейному господарстві. У 1938 році вступив до Воловської міської школи.
У 1944 році Закарпаття возз'єдналося з Україною. Наступного року Ільницький вступив до Комуністичної партії. Був слухачем Вищої партійної школи при ЦК КПУ в Києві.
У 1969 році, в 38 років, Ільницький став першим секретарем Закарпатського обкому партії — це найвища посада в області. Він обіймав цю посаду майже два десятиліття.
Також закарпатець чотири рази обирався депутатом Верховної Ради СРСР. Критики Ільницького пишуть, що він користувався прихильністю голови КПСС Леоніда Брежнєва.
Він також видав мемуари під назвою «Спогади: з пережитого і пережитого». Помер партійний діяч у 2016 році.