середа05 лютого 2025
nbn.in.ua

Південнокорейський суд видав ордер на арешт президента, якого відсторонили від посади через введення воєнного стану.

Суд у Сеулі видав ордер на арешт президента Південної Кореї Юн Сук Йоля, якому оголосили імпічмент через невдале введення військового стану. Він став першим чинним главою держави, якому загрожує затримання.
Суд Южной Кореи выдал ордер на арест президента, которого отстранили от должности из-за введения военного положения.
Президент Южной Кореи Юн Сук Йоль выступает в президентском дворце в Сеуле, 12 декабря 2024 года

Про це пише Yonhap.

Суд задовольнив запит про видачу ордера проти Юна за звинуваченнями в організації невдалого оголошення воєнного стану 3 грудня, організації повстання та зловживанні владою. Також у суді погодили ордер на обшук президентської резиденції Юна.

Це рішення було ухвалено після того, як він проігнорував всі три повістки від антикорупційного відомства з проханням про його явку для допиту щодо воєнного стану.

Президент має бути затриманий протягом 48 годин після видачі ордера.

Хоча у Юна є президентський імунітет від кримінального переслідування, ця привілегія не поширюється на звинувачення у повстанні або державній зраді. Водночас адвокат президента назвав ордер «незаконним».

Нагадаємо, парламент Південної Кореї з другої спроби підтримав оголошення імпічменту президенту. Сам Юн Сук Йоль відкинув звинувачення у заколоті і заявив, що буде протистояти процедурі імпічменту. У уряді оголосили, що поки він не займатиметься державними справами, зокрема дипломатією.

Що сталося в Південній Кореї?

3 грудня президент Південної Кореї Юн Сук Йоль у вечірньому зверненні несподівано оголосив, що в країні вводиться воєнний стан. Причиною він назвав «антидержавну діяльність» опозиції, яку звинуватив у підтримці Північної Кореї.

Про це Юн заявив після кількох тижнів політичних суперечок щодо законопроекту про новий державний бюджет — опозиційна Демократична партія відмовилася його схвалити. Натомість опозиція подала в парламентський бюджетний комітет скорочений проект бюджету, а також подання про імпічмент державному аудитору та генеральному прокурору.

Введення воєнного стану дозволило президентові отримати жорсткий контроль над політичною діяльністю та засобами масової інформації. Рішення Юна шокувало навіть його партію, а лідер «Партії влади народу» Хан Дон Хун назвав це «неправильним».

Після оголошення про воєнний стан будівлю парламенту було заблоковано військовими. Вони не пропускали всередину опозиційних депутатів, які після заяви Юна прийшли, щоб скасувати його рішення.

Врешті-решт, близько першої години ночі за місцевим часом 190 з 300 депутатів Національної асамблеї проголосували за скасування воєнного стану. Крім того, перед будівлею зібралися тисячі людей, які вимагали відставки глави держави.

Шість опозиційних партій Південної Кореї подали прохання про імпічмент президента Юн Сук Йоля. Усі старші помічники президента Юн Сук Йоля, включаючи керівника його апарату, заявили про бажання піти у відставку.