Президент Зеленський готовий залишити пост президента України в обмін на гарантії безпеки. «Якщо вам потрібно, щоб я залишив пост, я готовий. Можу це обміняти на НАТО, якщо є такі умови. Я фокусуюсь на безпеці України сьогодні, а не через 20 років, і не збираюся бути при владі десятиліттями. Тому це, мабуть, мій фокус і бажана мрія», — зазначив він.
Водночас він підкреслив, що Україна не може погоджуватися на гарантії безпеки, які базуються «на слові російської федерації».
За словами президента, серед країн, які повинні опинитися за столом мирних переговорів, повинні бути європейські держави, серед яких — Франція, Великобританія та Німеччина. Він також згадав Туреччину, оскільки вона важлива в контексті гарантій безпеки.
«З повагою до всіх, потрібно буде подумати про логістичні кроки, щоб зрозуміти, хто буде сидіти за столом переговорів. Це для мене абсолютно важливо», — заявив Зеленський.
Зеленський повідомив, що повномасштабна війна обійшлася Україні в 320 млрд доларів: США надали 100 млрд, країни ЄС разом з партнерами — також 100 млрд, а Україна вклала свої 120 млрд.
Він заявив, що не визнає допомогу від США боргом, який потрібно повертати, оскільки у нього було угода з попереднім президентом Джо Байденом, що ці кошти є грантом.
Зеленський додав, що в даний час в Україну надходить підтримка ще від попередньої адміністрації США. Йдеться про 15 млрд доларів для постачання зброї та різних технічних засобів.
Президент Зеленський пояснив, що відмовився підписувати перший варіант угоди про рідкоземельні мінерали з США, тому що Вашингтон хотів отримати право на 50% запасів корисних копалин в Україні.
«Мені здається, я справедливий в тому, що я хочу діалогу. Я не підписую те, що будуть виплачувати десять поколінь українців», — заявив Зеленський.
На його думку, головним пунктом угоди повинні стати чіткі гарантії безпеки України. Про це президент говорив, зокрема, з міністром фінансів США Скоттом Бессентом під час його візиту в Київ. Також він хотів би поговорити з президентом США Дональдом Трампом про миротворчий контингент, який буде знаходитися в Україні після припинення вогню.
Президент у відповідь на питання hromadske розповів, що попросив «розібратися з деякими речами», які не спрацювали в «контракті 18–24». Перш за все, йдеться про військових, які в віці 18–24 років пішли добровольцями, але на них не поширюється новий контракт.
«Ми це питання вирішимо. Я вважаю, що вони (військове керівництво — ред.) ще не вирішили питання нормальних ротацій. Люди дійсно втомилися. Я можу подякувати їх і сказати, що і військові, і Генштаб, і Міноборони повинні найближчим часом зробити все, щоб допомогти їм підтримати», — зазначив Зеленський.
Україна займається розробкою аналога системи протиповітряної оборони Patriot, розповів президент.
Він зазначив, що Україна досі не отримала деякі системи протиповітряної оборони Patriot, які партнери обіцяли ще в липні 2024 року. Тому Україна зараз працює над тим, щоб отримати обіцяні системи, а також займається виробництвом власних аналогів.
В цілому зараз Україні потрібно 20 систем Patriot.
Зеленський також розповів, що в 2024 році Україна виробила таке озброєння:
Він зазначив, що в цьому році дронів буде більше, а внесок України в виробництво озброєння виросте до 50%.
Питання виборів почало звучати в США, але цю тему партнери не піднімали, запевнив президент.
Він також відреагував на заяви Трампа на свою адресу на фоні цієї теми: «Безумовно, я не назвав би ці слова в мій бік від президента Трампа компліментами, м’яко кажучи. Я розумію це, так. Але навіщо ображатися? Ображається на слово “диктатор” той, хто є диктатором. А так я сприймаю це як… Ну що ж, будемо жити з Сполученими Штатами Америки. Диктаторами точно не будемо. Просто не цікаво».
Зеленський додав, що є законно обраним президентом, а вибори будуть після закінчення військового стану.
«Десятиліття при владі не збираюся бути. Але і путіну бути при владі на території України не дамо бути. Для мене, чесно, важливо, що про мене думають українці, якщо чесно. Я думаю, як і президенту Трампа важливо, що про нього думають американці», — додав Зеленський.
Він також відзначив важливість безпеки і демократичності. Зокрема, Зеленський зазначив, що зараз у військових і жителів прифронтових територій не було б можливості голосувати, йдеться також про готовність спостерігачів бути на виборчих дільницях.
«Як можна визнати вибори, на яких не буде голосувати половина населення?» — додав президент.
Як зазначив Зеленський, «натяків» на можливе відключення від Starlink не було, він чув про це тільки в медіа.
Президент вважає, що відключати Starlink — це «неправильно». Зараз в Україні налічується 45 тисяч таких систем, зокрема, в лікарнях, дитячих садах, школах і університетах.
«Ми вдячні за ці технології, але це не безкоштовна допомога. Ми платимо за них гроші», — заявив він.