четвер23 січня 2025
nbn.in.ua

Як подолати депресію: поради від психолога.

Сьогодні багато людей переживають моральний спад, адже війна триває, а щоденні новини приносять жахливі звістки про загибель військових та цивільних. Крім того, відбуваються відключення електрики. Кожен із нас стикається з особистими моральними травмами, трагедіями та драмами. Як з цим усім впоратися?
Что сделать, чтобы избавиться от депрессии – советы психолога.

Сьогодні багато людей переживають моральну кризу через триваючу війну, щоденні жахливі новини, загибель військових та цивільних. Крім того, ми стикаємося з відключеннями електрики. І у кожного є власні моральні травми, трагедії та драми. Як же впоратися з усім цим?

У новому випуску Каштан. Інтерв’ю психолог Анастасія Осадча ділиться цінними порадами, як відновити свій душевний та психоемоційний стан, що робити тим, хто відчуває втому, вигорання, депресію чи апатію.

«Втома – це нормальна реакція організму, – зазначає Анастасія Осадча. – Важливо прислухатися до свого тіла і знати, як реагувати на проблему… Якщо втома вже настала, то, наприклад, згадайте будь-який фільм, якісь космічні кораблі або ситуації, коли в техніці відмовляє двигун, а частина систем вимикається, тоді інша працює в аварійному режимі. Отже, втома є, але відпочити ще немає можливості. Тоді слід відключити всі інші не критичні види діяльності. Відкладіть усі месенджери, комунікації або навіть прибирання в домі».

Важливо усвідомлювати, що є речі, на які ми можемо впливати, а є ті, що поза нашою контролю. Це було актуально і до початку широкомасштабної війни. Раніше ми вміли справлятися з цим, розповідає Анастасія Осадча.

“Говорячи про загальні рекомендації, кілька груп виходять на передній план. Одна з них – рутинна, тобто організована побутова рутина, – пояснює пані Анастасія. – Наприклад, уявіть собі космічні кораблі, що символізують організовану побутову рутину… Сконцентруйтеся на маленьких приємних ритуалах, таких як випити кави з улюбленого горнятка, сидячи на улюбленому стільці. Або спілкуйтеся з коханою людиною, чи цілуйте дітей вранці перед виходом до школи або після їх повернення додому. Усе це створює певну душевну структуру”.

Також важливо дбати про фізичне здоров’я, адже психіка та тіло нерозривно пов’язані. Нервова система – це конкретна тканина в нашому організмі. Нам слід добре спати, якщо не вдається вночі, тоді бодай трішки вдень.

Психолог підкреслює, що для людини дуже важливо мати надійне соціальне оточення. Будь-який вид мистецтва, який вам подобається – кінематограф, живопис, театр – все це може бути якось пов’язане з іншою реальністю і приносити приємні відчуття чи принаймні піднімати настрій. Це активізує певні переживання, тому є надзвичайно корисним. Тобто це не лише споглядання, але й творення.

«Я б також віднесла сюди дрібно-моторну діяльність – плетення гачком чи спицями, вишивання, різьблення по дереву. А також малювання по номерах, розмальовки, антистрес. Це дуже корисна практика для багатьох», – зазначає психолог Анастасія Осадча.

Дивіться розмову з Анастасією Осадчою у новому випуску ютуб-проєкту «Каштан. Інтерв’ю» за