З моменту оголошення "дружби без обмежень" між Росією та Китаєм перед війною в Україні пройшло близько трьох років.
Як пише редакційна колегія газети The Guardian, загальна риторика двох лідерів на початку 2022 року обіцяла безумовне партнерство, але реальність виявилася менш романтичною. Сі Цзіньпін і Володимир Путін почали відходити від таких формулювань, і слова "без обмежень" були відхилені, ймовірно, за ініціативою Китаю.
Незважаючи на це, співпраця між Москвою та Пекіном продовжує поглиблюватися. Відносини між двома країнами вже оцінили як одну з найбільших загроз національним інтересам США за останні шістдесят років.
Незважаючи на формальну близькість, китайсько-російські відносини не ідеальні. Китай, незважаючи на своє стратегічне зближення з Росією, проявляє обережність щодо постачання зброї та боєприпасів до Москви. Китайські банки також посилили дотримання санкцій через західні загрози, що створило нові перешкоди для російських компаній.
"У Росії та Китаю дуже різні стратегії. Росія Путіна є більш деструктивною; а Сі вважає, що нинішній порядок можна адаптувати до китайських інтересів. Це не союз, а швидше зближення," - говорить історик і експерт з китайсько-радянських відносин Сергій Радченко.
Він додає, що обидві країни об'єднують не ідеологія, а інтереси та претензії, загрози та можливості. Однак саме це обмеження робить відносини більш прагматичними та стійкими. Експерт зазначає, що хоча проблеми західних демократій підбадьорюють Росію та Китай, проте їхні власні труднощі стають ще більш очевидними. Після років зростання, що дозволило Китаю наблизитися до США, китайська економіка стикається з труднощами.
Джерело: theguardian.