У Києві стартує виставка «Українська ялинкова прикраса: від ХІХ століття до сьогодення»
Національний музей історії України у Другій світовій війні запрошує всіх відвідати цю експозицію.
Традиція прикрашати різдвяне дерево зародилася в Україні в ХІХ столітті. Вона глибоко пов'язана з європейським контекстом, зберігаючи при цьому свою унікальну національну ідентичність. На ялинку вішають смаколики, горішки, цукерки, свічки та перші іграшки, виготовлені з картону, паперу та скла, як зазначається на Фейсбук-сторінці музею.
Після жовтневого перевороту та встановлення радянської влади на частині території України Різдво стало забороненим, як і всі різдвяні традиції, котрі вважалися релігійними чи буржуазними. Так звані добровольчі батальйони контролювали дотримання цих заборон. Проте українці продовжували святкувати Різдво потайки. Якщо ялинкові іграшки й виготовлялися в той час, то вони були саморобними і створювалися в секреті. Як виявилося, радянська влада забороняла ялинку та її прикраси лише для власних громадян.
Лише в 1935 році офіційно було введено нове свято Нового року, запозичивши різдвяну ялинку як основний символ. Це був період розквіту ялинкової прикраси, коли почали відкриватися артілі, що виробляли ялинкові іграшки.
Сьогодні українські фабрики та майстри продовжують традицію виготовлення різдвяних іграшок, створюючи патріотичні та традиційні українські прикраси, які підтримують дух українців у воєнний час. Вони використовують корисні технології минулого, поєднуючи їх із сучасними високотехнологічними досягненнями. Таким чином, традиція виготовлення української ялинкової іграшки триває.
На виставці ви зможете побачити перші унікальні ялинкові прикраси ХІХ та початку ХХ століть, іграшки часів Першої світової війни, перші фігурні скляні прикраси, а також українського Святого Миколая. Крім того, будуть представлені скляні, ватні, дротові, картонажні та лавсанові іграшки різних періодів, які розкривають історію української ялинкової прикраси.
Відкриття виставки: 6 грудня у головному корпусі Музею війни (монумент «Батьківщина-мати»), вул. Лаврська, 27.
Графік роботи: вівторок – п’ятниця, 10:00 – 16:30. Субота – неділя, 10:00 – 17:30. Вихідний: понеділок.