п’ятниця27 грудня 2024
nbn.in.ua

Режим Лукашенка може швидко впасти. Це найслабше місце путінської системи, - радник Тихановської.

Диктатор Олександр Лукашенко боїться повторення масових протестів білорусів.
Режим Лукашенко может рухнуть в краткие сроки, так как является самым уязвимым звеном в путинской системе, - отметил советник Тихановской.

У січні 2025 року в Білорусі відбудуться президентські вибори – підтримуваний Росією диктатор Олександр Лукашенко вже оголосив про свої наміри балотуватися на наступний термін. На президентському кріслі він сидить вже 30 років і, здається, не прагне нічого змінювати.

Про терор, який Лукашенко влаштовує проти білорусів, перспективу падіння режиму диктатора та вплив цього на Кремль в інтерв'ю "Телеграфу" розповів Франак Вячорка, головний радник лідера демократичних сил Білорусі Світлани Тихановської.

Ці "вибори" — не переломний момент

Лукашенко заявив, що "вибори в Білорусі пройдуть чисто і акуратно". Чи слід розуміти, що їх сценарій і результат вже заздалегідь прописані?

— Це більше нагадуватиме військову операцію, ніж справжні вибори. У Лукашенка травма після 2020 року, коли він майже втратив владу, допустивши альтернативу голосуванню.

*У серпні 2020 року ЦВК Білорусі оголосила про перемогу на виборах Олександра Лукашенка. Його головна опонентка Світлана Тихановська, як повідомлялося, набрала понад 10% голосів виборців, зайнявши друге місце. Результати голосування були сфальсифіковані Лукашенком. Після цього в країні почалися масові акції протесту.

Зараз не буде ні інших кандидатів, ні спостерігачів, ні навіть якоїсь імітації виборчого процесу та підрахунку голосів. Йому потрібно зробити це швидко, тихо, взимку, коли на вулиці мінус 30 градусів, і люди не виходять зайвий раз. Тому що він боїться протестів.

І щоб потім сказати: "Перевернемо сторінку і вдаватимемо, що не було 2020 року, не було Тихановської, і будемо вести справи звичним чином".

В першу чергу ці вибори робляться для самого Лукашенка і для його психологічного стану. Не для білорусів, не навіть для Заходу.

Для самого Лукашенка, щоб повернути якесь відчуття, що він все ще президент, тому що навіть його оточення вже в це не вірить. Сприймає його буквально як маріонетку Путіна.

Я читала, що він навіть заборонив будь-які опозиційні партії. Як режим бореться з будь-яким проявом іншої думки?

— Всі партії за останні два роки ліквідовані, всі лідери політичних партій або під вартою, або в еміграції чи вигнанні. Усі, хто коли-небудь жив за кордоном, не можуть балотуватися. Ні Тихановська, ні Латушко (колишній міністр культури РБ, заступник керівника Об'єднаного перехідного кабінету Білорусі.Ред.), ніхто в принципі.

Навіть якщо ви п'ять років тому мали будь-який вид на проживання за кордоном — все, вже не можете бути президентом. Ми ще жартуємо, що зараз буде закон, що президентом може бути людина тільки з досвідом роботи президента.

Так, і тільки з 30-річним досвідом.

— Так. Спойлерів (кандидатів на виборах, у яких немає шансів перемогти.Ред.), яких він призначив, ми вже знаємо. Це люди з найближчого фан-клубу Лукашенка. Там якийсь комуніст, якийсь ветеран, прес-секретар міліції, і всі вони виступають під гаслом "Ми йдемо підтримати Лукашенка".

Тому ми закликаємо не визнавати ні Лукашенка, ні його вибори, ні його владу. У 2020 році білоруси сказали, що вони за демократію, за свободу, за європейський шлях розвитку. Світлана Тихановська представляє Білорусь до нових справжніх виборів.

Для нас нічого не змінюється, і для наших партнерів, ми сподіваємося, теж.

Франак Вячорка

Власне, яка стратегія демократичних сил Білорусі на ці вибори? Як ви працюєте і з Заходом, і з білорусами, щоб донести свою позицію?

— Важно показати, що це фарс. Не дати Лукашенку перегорнути сторінку.

Максимально зафіксувати не тільки порушення, що відбуваються в рамках виборчого процесу, а й весь терор. Ми бачимо перед виборами масову зачистку. За останні кілька днів затримали до ста людей у різних частинах Білорусі. Їх затримують за коментарі, білоруську мову.

Той, хто коли-небудь працював у недержавних організаціях навіть 10—15 років тому, відразу стає ворогом народу, як і вся його сім'я. Зараз така ситуація, що навіть дітей людей, які ніколи в житті не сиділи в тюрмах, не беруть у шкільні театри, не дозволяють виступати, зніматися в рекламі. Це просто як у радянські часи сталінського терору.

Тому наше першочергове завдання — показувати це. Друге – домогтися непризнання цих виборів і Лукашенка від міжнародного співтовариства.

У день виборів ми закликаємо людей просто бойкотувати їх. Але оскільки громадян примусово заганяють на дільниці, закликаємо голосувати проти всіх з метою показати протест.

Але я не думаю, що ці вибори щось змінять. Це не наш переломний момент. Скоріше, такий момент буде пов'язаний з перемогою України, яка для нас набагато важливіша.

Але ще одна наша задача — мобілізувати прихильників, показати білорусам альтернативу. Європейську, мирну, демократичну.

Лукашенко гнобить і стискає нашу країну в Росію, а ми показуємо, якою може бути альтернатива. І потрібно працювати з номенклатурою, де люди також не підтримують Лукашенка так, як йому б хотілося.

"Росія дешево контролює Білорусь руками Лукашенка"

Про вплив Росії. Чи можна очікувати, що після виборів посилиться тиск і вимоги Путіна до Лукашенка?

— Я просто не знаю, що може бути більше, тому що будь-яка окупація або російська формальна влада призведе до бунту, протестів, нестабільності, а ні Путін, ні Лукашенко не мають сил, щоб відкривати новий фронт. Для Путіна і для Лукашенка статус-кво супервигідний.

Лукашенко постачає військову продукцію, допомагає обійти санкції, надає повітряний простір для "шахедів", коли потрібно – для танків. Максимум, який Лукашенко може зробити без ризику для себе та Путіна, вже є. Міграційний кризис, щоб Польща замість підтримки України витрачала гроші на захист кордону, вже реалізується.

Росія дешево контролює Білорусь руками