середа22 січня 2025
nbn.in.ua

Президент Бразилії затвердив текст комюніке саміту G20 на день раніше, за що отримав критику.

Президенту Бразилії Луїзу Інасіу Лулу да Сілву закидали критику через те, що він затвердив текст підсумкового комюніке саміту «Великої двадцятки» в Бразилії на день раніше, ніж це зазвичай відбувається. Таким чином, він прагнув уникнути жорсткіших формулювань щодо війни Росії проти України.
Президент Бразилии утвердил текст коммюнике саммита G20 на день раньше, что вызвало критику.
Президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва

Про це пише Reuters, посилаючись на слова президента Франції Емманюеля Макрона, канцлера Німеччини Олафа Шольца та інших чиновників, які побажали залишитися анонімними.

Зазвичай остаточне комюніке публікують наприкінці саміту, але Сілва вирішив затвердити текст на завершення пленарного засідання в понеділок. Тоді лідерів Франції, Німеччини та США не було в залі, повідомили дипломати.

Сілва поспішив затвердити документ, щоб саміт не завершився без остаточної декларації та в умовах, коли європейські політики вимагали більш жорстких формулювань щодо відповідальності росії у війні.

За словами Шольца, остаточне комюніке саміту не підкреслило відповідальність росії за початок війни в Україні після 1000 днів вторгнення. А Макрон зазначив, що документ не відповідав позиції, яку могли б зайняти країни, а також додав, що було б краще мати більш чіткий текст.

Зазначимо, що з початку повномасштабного вторгнення в остаточних комюніке самітів G20 уникали різких формулювань проти росії. Все через те, що союзники росії та вона сама беруть участь у цих самітах. Цього року на саміті був присутній російський міністр закордонних справ Сергій Лавров.

Так, у 2022 році в документі війну росії в Україні упоминали мінімально — в одному пункті з 52. Ще один пункт тоді стосувався «зернових угод», які в 2023 році зірвала росія.

На саміті G20 у 2023 році в остаточній декларації також уникнули осуду росії за війну проти України, але закликали всі держави утримуватися від застосування сили для захоплення території.