четвер21 листопада 2024
nbn.in.ua

Глава самопроголошеної Абхазії пішов у відставку на тлі протестів.

Так званий президент самопроголошеної республіки Абхазія Аслан Бжання подав у відставку. В обмін на це протестувальники, які виступають проти інвестиційної угоди з Росією, мають залишити територію урядових будівель, до яких вони прорвалися.
Лидер самопровозглашенной Абхазии ушел в отставку на фоне массовых протестов.
«Президент» самопровозглашенной республики Абхазия Аслан Бжания

Про це пише «Ехо Кавказу» з посиланням на заяву Бжання після тривалих переговорів з опозицією.

Своє рішення він пояснив «прагненням до збереження стабільності та конституційного порядку в країні». Водночас протестувальники зобов'язалися розійтися з комплексу урядових будівель 19 листопада.

Якщо ж вони цього не зроблять, то Бжання відкличе свою заяву про відставку. Крім нього, посаду залишить і прем'єр-міністр Олександр Анкваб. Протестувальники вже відзначили цю новину.

Сьогодні, 19 листопада, парламент самопроголошеного регіону розгляне заяви про відставку. Тим часом виконувати обов'язки голови буде віце-президент Бадра Гунба, а тимчасовим прем'єром призначили колишнього спікера парламенту Валерія Бганбу.

Раніше Бжання заявляв, що у разі відставки все одно планує подати свою кандидатуру на наступних виборах.

Чому протестують в Абхазії?

Наприкінці жовтня в Москві підписали угоду, відповідно до якої великий російський бізнес отримує безпрецедентні пільги, можливість реалізовувати свої проекти на території Абхазії, а також право власності на землю та майно.

З 1 вересня Москва призупинила фінансування абхазького бюджету, вимагаючи, зокрема, затвердження інвестиційної угоди. Абхазька опозиція виступає проти документа, вважаючи, що він призведе до «експансії олігархату».

11 листопада кількох абхазьких опозиціонерів затримали — вони якраз поверталися з громадського зібрання в Гудауті, яке виступає проти ратифікації російсько-абхазької угоди. Влади Абхазії заявили, що затримані нібито «вчинили протиправні дії щодо депутата парламенту» Алмаса Акаба.

На цьому фоні в регіоні спалахнули протести біля будівлі служби держбезпеки, а потім на площі Свободи. Крім того, опозиція перекривала важливі мости, якими можна потрапити до столиці так званої республіки — Сухумі.

Згодом міський суд закрив провадження проти затриманих опозиціонерів «через відсутність події адміністративного правопорушення».

В день, коли парламент мав ратифікувати угоду про російські інвестиції, під будівлею відбулася акція протесту, на якій у натовп кидали димові шашки і розпилювали сльозогінний газ. В подальшому протестувальники прорвалися всередину парламенту.