п’ятниця18 жовтня 2024
nbn.in.ua

Єврокомісія виділяє €3 мільйони для підтримки роботи МАГАТЕ на українських атомних електростанціях.

Європейська комісія виділяє 3 мільйони євро для діяльності моніторингових місій МАГАТЕ на атомних електростанціях України. Ці кошти можуть бути використані, зокрема, і для місій на підстанціях, які є критично важливими для забезпечення роботи АЕС.

Про це повідомили в Міністерстві енергетики.

За словами єврокомісара з питань енергетики Кадрі Сімсон, кошти виділяються в рамках Європейського інструменту міжнародного співробітництва в сфері ядерної безпеки.

«Російські атаки на критично важливі для роботи українських АЕС підстанції створюють серйозні загрози. Ми підтримуємо роботу місій МАГАТЕ на таких підстанціях, і для забезпечення відповідних потреб виділяємо 3 млн євро», — зазначила вона.

Кадрі Сімсон запевнила, що ЄС продовжить підтримувати український енергетичний сектор, зокрема в підготовці та проходженні майбутньої зими.

Міністр енергетики України Герман Галущенко зазначив, що важливу роль для балансування системи також відіграватиме імпорт електроенергії, і висловив надію на швидке прийняття рішення про збільшення максимальної пропускної спроможності імпорту електроенергії з країн Європейського Союзу.

Що з імпортом електроенергії?

9 жовтня НКРЕКП отримала листа від директора Секретаріату Енергетичного співтовариства Артура Лорковського, в якому йшлося, що до 9 грудня Україна повинна вирішити проблеми з відповідністю компанії «УкрЕНЕРГО» європейським стандартам, інакше вона може втратити європейську сертифікацію незалежного оператора.

Йшлося, зокрема, про:

  • доформування складу наглядової ради «УкрЕНЕРГО»;
  • створення Міністерством енергетики окремого підрозділу, який має координувати операторів паливно-енергетичного комплексу;
  • перегляд наказу відомства про впровадження механізму організації та функціонування внутрішнього контролю та управління ризиками, який, по суті, встановлює паралельну систему контролю.

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко в своїй колонці пояснював, що втрата цієї сертифікації, ймовірно, означатиме втрату можливості імпорту електроенергії. За його словами, така ситуація також завдасть шкоди процесу інтеграції ринку електроенергії України в Європу.

В Енергетичному співтоваристві заявили, що Україна зможе імпортувати електроенергію з Європи, проблеми з європейською сертифікацією «УкрЕНЕРГО» ніяк не вплинуть на цей процес, а інформацію про таку загрозу назвали оманливою.