четверг10 октября 2024
nbn.in.ua

Санкції працюють: У Росії закінчується юань, що може вплинути на торгівлю з Китаєм,

09:15 14-08-2024
юань

Російські компанії через дефіцит китайських юанів заповнюють прогалину дорогими свопами Центробанку РФ.

Про це пише Bloomberg.

Китай став головним торговим партнером Росії після того, як Кремль був відірваний від західних ринків через санкції, запроваджені у відповідь на вторгнення РФ в Україну в 2022 році. Так, на тлі "дружби" Москви та Пекіна близько $240 млрд імпорту та експорту тепер майже повністю оцінюються в юанях.

Проте є все більше доказів того, що китайські банки бояться бути покараними за непряме фінансування російської військової машини в рамках розширених санкцій США, оголошених у червні.

Оскільки ліквідність юанів у Росії вичерпується, компанії все частіше вдаються до використання юаневих свопів із Банком Росії – операцій, які раніше розглядалися як дорогий крайній засіб.

Середньоденний обсяг юанів, запозичених через свопи, підскочив до 20 млрд юанів ($2,8 млрд) у серпні порівняно з 10 млрд юанів у червні.

Російські фірми все частіше здійснюють платежі через "дружні" колишні радянські республіки, такі як Казахстан, і експортери можуть залишати більшу частину своїх доходів за межами Росії після того, як були послаблені правила обов’язкової репатріації.

Коли ставки за кредитами в юанях "овернайт" перевищили 20%, Центробанк Росії втричі збільшив максимальний обсяг, дозволений для юаневих свопів, до 30 млрд юанів. Хоча це і знизило вартість фінансування в китайській валюті, ставки значно вищі, ніж до запровадження червневих санкцій.

Експерти з фінансів Bloomberg вважають, що вищі витрати в юанях можуть означати зниження обсягів торгівлі Росії з Китаєм, основним джерелом російського імпорту.

Розрахунки Китаю з Росією

Раніше стало відомо, що невеликі регіональні банки Китаю почали відмовлятися приймати платежі з Росії. Ще в травні-червні локальні китайські кредитні організації працювали з російським бізнесом і "платежі йшли більш-менш стабільно", але з 20 липня розрахунки фактично призупинено.

Наприкінці липня повідомлялося, що китайські банки почали повертати до Росії близько 80% переказів у юанях

Як повідомлялося, Росія та Китай можуть почати використовувати бартерні схеми в торгівлі між двома країнами через проблеми у фінансових розрахунках, обумовлені загрозою санкцій США.

Також Росія може почати розраховуватися з Китаєм за допомогою криптовалюти: до того президент РФ Владімір Путін підписав закон про легалізацію обороту криптовалюту та майнінгу в країні.

Раніше повідомлялося, що Банк Росії розглядає можливість подальших обмежень на обіг у країні ключових світових валют, торги якими вже зупинилися на біржі через санкції США.

"Московська біржа" 13 червня припинила операції з доларами та євро після того, як Мінфін США вніс її до чорних списків разом із ключовими розрахунковими структурами – Національним кліринговим центром та Національним розрахунковим депозитарієм.

На початку липня стало відомо, що великі гравці біржових торгів китайським юанем – китайські банки, які продовжують працювати з Росією, – залишають "Московську біржу", яка потрапила під санкції США.

Також повідомлялося, що проблеми в оплаті імпорту та отриманні виручки від експорту змусили російську владу форсувати легалізацію транскордонних розрахунків у цифрових валютах.

Автор: Галина Ялівець