суббота05 октября 2024
nbn.in.ua

Російські військові риють окопи навколо водойми-охолоджувача ЗАЕС – Greenpeace

16:22 29-07-2024
Російські військові риють окопи навколо водойми-охолоджувача Запорізької АЕС

Російські військові риють окопи навколо водойми-охолоджувача Запорізької АЕС. Про це йдеться у дослідженні британських військових аналітиків McKenzie на замовлення міжнародної організації Greenpeace Німеччини.

Аналітики кажуть, що з моменту окупації ЗАЕС Росією у 2022 році і до кінця червня 2024 року «в районі водойми-охолоджувача атомної електростанції було споруджено понад 1000 метрів траншей. В основному вони зосереджені на північній та західній стороні водойми». У Greenpeace кажуть, що плани «Росатома» щодо перезапуску одного або декількох ядерних реакторів на ЗАЕС підвищують ризики ядерної аварії.

«Новий детальний супутниковий аналіз показує, що значна територія самої атомної електростанції ще більше мілітаризується. Там не лише траншеї, наприклад, на дамбі ставка-охолоджувача, але й укріплення, які можуть бути використані як місця для розгортання важкої військової вогневої потужності. Ми поки що не бачимо цього важкого озброєння, але доти будуються не просто так. Російські збройні сили продовжують загрожувати безпеці ЗАЕС. Ці події викликають глибоке занепокоєння», – каже Ян Ванде Путте, старший спеціаліст з ядерних питань Greenpeace Центральної та Східної Європи.

Крім того, Greenpeace занепокоєний тим, що «значна мілітаризація території водойми-охолоджувача може бути пов’язана з майбутніми планами Росії щодо перезапуску ядерних реакторів на цьому об’єкті. Всі шість реакторів були зупинені з 2022 року».

Аналітики вважають, що будівництво Росією траншей і укріплень може бути передвісником нової насосної станції і російських зусиль з перезапуску реакторів на цьому об’єкті.

«Численні злочини Росії на ЗАЕС продовжують ескалацію. Тепер стало відомо про подальшу мілітаризацію вразливих ділянок атомної станції, життєво важливих для постачання охолоджувальної води до реакторів. Необхідно докласти всіх зусиль, щоб зупинити російські плани та покарати «Росатом» і російську державу за допомогою ефективних санкцій», – заявляє Шон Берні, старший спеціаліст з ядерних питань Greenpeace у Центральній та Східній Європі.

Увечері 7 квітня Міжнародне агентство ООН з ядерної енергії (МАГАТЕ) повідомило, що атаки дронів завдали шкоди конструкціям одного з шести реакторів АЕС. Російська сторона стверджує, що ЗАЕС атакували українські дрони. У Головному управлінні розвідки (ГУР) Міноборони України заперечують причетність Києва до атаки на станцію.

Запорізька АЕС – найбільша атомна електростанція Європи. Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року. У вересні 2023 року президент «Енергоатому» повідомив, що на станції залишаються працювати 822 українських атомників. Україна неодноразово звинувачувала російських окупантів у викраденнях і катуваннях персоналу станції.

Територія станції періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну. Українська влада також заявляла, що російська армія використовувала ЗАЕС для зберігання військової техніки і дислокації своїх військовослужбовців.

Форум