Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) уклала угоду з АТ "Фондова біржа ПФТС" про врегулювання наслідків вчинення порушення профільного законодавства, яка дозволить біржі зберегти ліцензію та продовжити роботу.
Згідно із повідомленням регулятора, угода передбачає, що НКЦПФР припиняє притягнення до відповідальності АТ "Фондова біржа ПФТС" за порушення законодавства, а біржа визнає факт правопорушення та зобов’язується виконати ряд вимог:
У випадку не усунення або неможливості усунення порушення, біржа ПФТС повинна подати заяву про анулювання ліцензії щодо діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами.
"Такий прецедент на ринках капіталу вперше і це стало можливим з набуттям чинності закону України №3585-Х щодо вдосконалення державного регулювання та нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринках", – зауважують у НКЦПФР.
Регулятор нагадав, що тривалий час "Фондова біржа ПФТС" не приймала жодних рішень для приведення своєї діяльності у відповідність до норм чинного законодавства. Крім того, її показники ліквідності капіталу мали чітку тенденцію до погіршення. Відтак, у березні НКЦПФР склала акт щодо ПФТС про правопорушення на ринках капіталу.
Читайте також: Нацкомісія анулювала ліцензію "Української біржі". Її власники обіцяють судитися
Як повідомлялося, у квітні член НКЦПФР Ярослав Шляхов розповідав, що дві з трьох українських фондових бірж – ПФТС і "Українська біржа" – найближчим часом можуть втратити ліцензії через порушення ліцензійних умов.
Акціонери фондової біржі ПФТС наприкінці квітня визнали недоцільним провадження подальшої діяльності та вирішили звернутися до регулятора для анулювання її ліцензії. Фондова біржа ПФТС заснована 1997 року. У 2020 році 49,9% акцій ПФТС купила китайська товарна біржа Bohai Commodity Exchange (BOCE).
У червні НКЦПФР застосувала санкцію у вигляді анулювання ліцензій до "Української біржі". Внаслідок цього з 8 липня вона припинила роботу.
"Українська біржа" заснована у 2008 році. Серед її власників – Мінфін РФ (через "Сбєрбанк Росії" та ланцюжок офшорних компаній, 2,49% акцій), а також колишній російський підприємець Тімур Турлов (через Freedom Holding Corp., 24,26%).
Щодо Турлова ще у жовтні 2022 року указом президента Володимира Зеленського строком на п’ять років було запроваджено санкції, серед яких – блокування активів.
Автор: Михайло Орлюк