На нараді у президента України щодо «буферної зони» у Курській області РФ обговорили питання доступу представників Міжнародного комітету Червоного Хреста, ООН та інших міжнародних організацій задля проведення гуманітарних заходів. Про це у телеграмі повідомив омбудсмен Дмитро Лубінець, який був учасником цієї зустрічі.
За його словами, у «буферній зоні» повинно забезпечуватися постачання продовольства, медикаментів та інших необхідних цивільному населенню предметів.
Лубінець також зауважив, що українські військові повністю дотримуються зобовʼязань, передбачених міжнародним гуманітарним правом, Гаазькими конвенціями 1907 року та Женевськими конвенціями.
Інша учасниця цієї зустрічі – віцепрем’єрка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук – зазначила, що у цій «буферній зоні» силами українських військових, серед іншого, планується проведення гуманітарних операцій з метою підтримки місцевих цивільних осіб.
Українська армія, за даними російської сторони, увійшла на територію Курської області Росії 6 серпня. Відтоді у регіоні тривають бої. Влада Курської, Брянської і Бєлгородської областей Росії запровадила режим контртерористичної операції на території регіонів.
Спочатку українська сторона зберігала тишу щодо подій у Курській області РФ. 12 серпня Київ вперше підтвердив проведення ЗСУ наступальної операції в Курській області Росії.
13 серпня головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський розповів, що під контролем України уже перебувають 74 населені пункти у Курській області РФ. Натомість днем раніше виконувач обов’язків губернатора Курської області Росії Олексій Смирнов на нараді з президентом РФ Володимиром Путіним заявив, що під контролем Збройних сил України перебувають 28 населених пунктів регіону.
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) в своєму останньому звіті зауважили, що спостерігали за заявами та геолокаційними відеоматеріалами, які вказують на те, що станом на 13 серпня українські сили діють приблизно в 41 населеному пункті Курської області або поблизу них, хоча в цьому районі є багато надзвичайно малих населених пунктів і місцевостей, які ISW не включила до цього підрахунку.
«Розбіжності між українськими офіційними звітами та спостережуваними заявами ISW і геолокованими записами не є спростуванням українських офіційних звітів, а скоріше є результатом властивих обмежень методології відкритого коду ISW та прагнення використовувати лише загальнодоступну інформацію. ISW не оцінює, що українські сили контролюють всю територію в межах максимального обсягу заявлених українських просувань відповідно до визначення «контролю», яке використовує ISW», – йдеться у звіті.
У МЗС 13 серпня заявили, що Україна не зацікавлена в тому, щоб забирати територію в Курській області РФ, а хоче захистити життя українців і убезпечитись від російських ударів.