четверг10 октября 2024
nbn.in.ua

Адвокат проаналізувала основні механізми захисту права власності, що діють в Україні

09:37 13-08-2024
Адвокат проаналізувала основні механізми захисту права власності, що діють в Україні

Адвокат АО "GRACERS" Анастасія Цибулько проаналізувала сучасні національні механізми захисту права власності та їхню ефективність в теперішніх реаліях

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на "Юрлігу".

Власність — матеріальний базис кожного суспільства. Саме від її захисту залежить сталий економічний розвиток та процвітання всієї України як демократичної та соціальної держави. Право власності являє собою гарантовану систему правових норм, які направлені на регулювання відносин щодо володіння, користування та розпорядження певним об’єктом. Однак наразі війна внесла свої корективи — зруйнованим житлом, об’єктами інфраструктури, майновими комплексами підприємств тощо. Руйнування об’єктів нерухомості внаслідок збройної агресії рф є грубим порушенням закріплених і гарантованих прав власності, внаслідок чого у їх власників виникає право на захист. Можливість реалізації постраждалими особами цього права породжує закономірні питання щодо основних засобів захисту та які механізми наразі працюють. Зважаючи на це, варто проаналізувати сучасні національні механізми захисту права власності та їх ефективність в теперішніх реаліях.

Зараз існують 2 основні механізми захисту права власності:

  • Юрисдикційний (коли особа звертається безпосередньо до суду чи правоохоронних органів).
  • Адміністративний (коли особа подає відповідну заяву через Дію або ЦНАП задля отримання компенсації за шкоду, завдану рф нерухомому майну).

Юрисдикційний механізм захисту може бути цивільно-правовим (шляхом подачі позовів до суду) або кримінально-правовим (подання заяв до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення).

Серед цивільно-правових способів захисту варто виділити такі:

1.1. Звернення з позовом про витребування майна з чужого незаконного володіння

При умовах:

  • Позивач — виключно власник майна.
  • Відповідач — особа, яка незаконно володіє майном.
  • Річ, що витребовується у відповідача, є індивідуально визначеною (наприклад, годинник, магнітофон, автомобіль тощо).

1.2. Звернення з позовом про повернення безпідставно набутого або збереженого майна (кондикційний позов)

Обов’язково враховуючи умови:

  • Набуття чи збереження майна набувачем за рахунок потерпілого відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
  • Річ є такою, що визначена родовими ознаками (наприклад, 1 т борошна, 1 м3 дров, 1 л молока тощо).

1.3. Звернення з позовом про визнання права власності

Вказаний спосіб захисту набув своєї актуальності особливо під час воєнного стану. За допомогою нього особа, яка має намір отримати компенсацію за пошкоджене житло (особливо яке придбавалося та реєструвалося до 2013 року), може підтвердити своє право власності на майно, що перебуває на тимчасово окупованій території.

1.4. Звернення з позовом про усунення перешкод у користуванні майном (негаторний позов)

Такий спосіб захисту є ефективним у разі, коли поряд із вашим об’єктом права власності розпочинається самочинне будівництво. Тому власник може звернутися до суду вже з моменту початку будівельних робіт та припинити ці неправомірні дії.

1.5. Звернення із позовом про відшкодування збитків, завданих порушенням права власника. Вказаний спосіб поки не є достатньо ефективним.

Серед кримінально-правових способів захисту варто виділити такі:

1. Подання заяви про вчинення кримінального правопорушення до правоохоронних органів (поліції, БЕБ, НАБУ).

У разі невнесення відомостей до ЄРДР протягом 24 годин з моменту подання вказаної заяви та ненадання відповідного витягу — подання скарги в порядку п.1 ч.1 ст. 303 КПК України до слідчого судді. У разі відкриття кримінального провадження -подання цивільного позову до суду.

2. Неюрисдикційний спосіб захисту (адміністративний)

Так, 30.05.2023 КМУ прийняв постанову "Про затвердження порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна". Відповідно до вказаної постанови особа може отримати кошти за знищене чи пошкоджене майно. Для цього вона має подати заяву через Дію або через ЦНАП, надавши відповідний пакет документів: паспорт; документи, що підтверджують право власності; фото знищеного чи пошкодженого об’єкта нерухомості.

Потім вказана заява розглядається спеціальною Комісією. Про результати її розгляду особа повідомляється на поштову адресу або на електронну пошту. У разі задоволення вказаної заяви, процедура компенсації відбувається таким шляхом: шляхом видачі житлового сертифіката на певну суму, за рахунок якого ви можете купити житло; зарахування коштів на спеціальний рахунок у банку (картка єВідновлення).

Отже, наразі існує низка механізмів захисту права власності:

  • звернутися до суду з позовом, а до правоохоронних органів — із заявою про вчинення кримінального правопорушення;
  • подати заяву через Дію чи до ЦНАПу про компенсацію шкоди, завданої рф внаслідок знищення чи пошкодження майна.

Водночас підхід до захисту права власності має бути максимально комплексним. До прикладу, наразі неможливо одночасно подавати позов про витребування майна з чужого незаконного володіння та позов про усунення перешкод у користуванні майном. Разом із тим, можливо одночасно подати до суду віндикаційний позов, позов про визнання права власності та відшкодування збитків, до поліції — заяву про вчинення кримінального правопорушення. Саме тому під час вирішення питання про захист вашого права власності необхідно всебічно оцінити всі можливі юридичні тонкощі та побудувати ефективну стратегію щодо його захисту.

Нагадаймо, що одним із важливих завдань, покладених на військову поліцію, будуть внутрішні службові розслідування, які стосуватимуться не тільки військовослужбовців, але й цивільних співробітників Міноборони.